Wraz z codziennym użytkowaniem chemii do sprzątania, takiej jak płyny do mycia naczyń czy profesjonalne środki do czyszczenia, często pojawia się pytanie: gdzie właściwie wyrzucić przeterminowane lub nieużywane już środki czystości? Czy można wyrzucić je do zwykłego kosza na śmieci? Czy takie opakowania się segreguje? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule!
Jaką datę ważności mają produkty do sprzątania?
Każdy produkt ma swoją datę ważności, jednak w wielu przypadkach — na przykład chemii do sprzątania — ważną rolę odgrywa data otwarcia opakowania, butelki czy pojemnika. Zazwyczaj jest to rok lub 2 lata, a niektóre nawet 5 lat, w zależności od produktu.
Gdzie wyrzucić opakowanie po detergentach?
Wszelkie środki chemiczne do sprzątania najlepiej jest zużyć do samego końca. Jeśli uda nam się to zrobić, puste i przepłukane opakowanie plastikowe można wyrzucić do żółtego kosza na śmieci na odpady z tworzyw sztucznych i metalu. Należy pamiętać, aby nie było tam resztek detergentów! Może to sprawić problemy w późniejszym procesie przetwarzania odpadów.
Punkt zbiórki niebezpiecznych odpadów
Wiele miast i gmin posiada specjalne punkty zbiórki odpadów niebezpiecznych, w których można pozostawić przeterminowane środki czystości. Takie miejsca zapewniają odpowiednie warunki do segregacji i neutralizacji substancji chemicznych zawartych w produktach, co minimalizuje negatywny wpływ na środowisko. Są to zazwyczaj Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), które znajdziemy w większości miast, lub Gminne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (GPSZOK).
Na rynku jest wiele skutecznych środków chemicznych, jednak zawarte w nich substancje chemiczne sprawiają, że są to przeważnie odpady niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego oraz środowiska naturalnego. Nie można więc pozbywać się ich w taki sam sposób jak większości zwykłych śmieci takich jak np. resztki jedzenia, folia czy puszki. Nie mogą więc trafić (poza samymi opakowaniami) do zwykłych koszy na śmieci — pamiętajmy o tym!