Praca z drewnem wymaga nie lada umiejętności manualnych. Nie tylko na początku musimy idealnie dopracować koncepcję danej figury czy przedmiotu, ale także zdobyć odpowiednie surowce i narzędzia. To najstarszy materiał, z jakim przyszło współpracować człowiekowi. Jednak nie każdy wie, jak należycie się z tym obchodzić.
Jakich narzędzi głównie używa się w warsztacie?
Sklepy z narzędziami mają bardzo szeroki asortyment, jednak istnieją narzędzie, bez których nie można wyobrazić sobie pracy w drewnie:
- Dłuta – przeznaczone do pracy ciesielskich.
- Piły – istnieje wiele rodzajów tego narzędzia. Piły tarczowe mogą być małe i wąskie, przeznaczone do bardziej prostych zadań. Duże i grube sprawdzą się przy konieczności wyodrębnienia konkretnego elementu drewna większych rozmiarów. W tym wypadku często używa się pił spalinowych.
- Narzędzia ostrzące – swoje zastosowanie mają głównie przy mniejszych produktach, które w miarę użytkowania straciły swoją moc. Praca tępymi narzędziami w drewnie może sprawić duże problemy, dlatego to niezbędnik w każdym porządnym warsztacie.
- Wiertła i frezarki – przydają się do bardziej precyzyjnych prac ciesielskich. Istnieje wiele rodzajów np. wiertła do drewna a także frezów. Przy ich użytku bez problemu można wykonać różne zdobienia – mniej lub bardziej skomplikowane, wedle życzenia klienta. Warto zadbać o ich dobrą jakość i wysoki próg ścieralności, wtedy mogą posłużyć nam o wiele dłużej niż ich tańsze odpowiedniki.
- Odzież ochronna – to absolutnie niezbędna część każdego warsztatu. Praca w drewnie to przede wszystkim ryzyko dostanie się opiłków drewna do oczu, co już skutkuje wizytą na pogotowiu i wykluczeniu z pracy na kilka dni. Także liczne drzazgi wbijające się w skórę na pewno nie zwiększą komfortu pracy. Warto zadbać o odpowiednie gogle, rękawice i całą odzież wierzchnią.
Jak dbać o czystość?
Do tego również należy zaopatrzyć się w odpowiednią odzież ochronną. Podobnie jak przypadku samego cieśli, osoba dbająca o porządek w warsztacie lub cała firma, jest również narażona na wszelkiego rodzaju pyły, resztki drewna i liczne drzazgi. Tutaj przede wszystkim należy pamiętać o zabezpieczeniu swoich dłoni i oczu. Środki czyszczące również muszą być odpowiednio dobrane, aby przypadkiem nie wchodziły w reakcję z drewnem i nie uszkodziły go.